Yüksek Performanslı Adayları İşe Nasıl Alırsınız ?

Yazan: Erdem Demirci Tarih: Pa, 01/10/2021 - 15:11

1Yeni bir talep açarken kişiyi değil işi tanımlayın

Mevcut projenin gereklerini ve elde edilmek istenen çıktı için gerekli iş adımlarını tanımlayın.
Başarı ölçütlerini, zaman dilimlerini, inşa etme, yükseltme, tasarım gibi eylem fiilerini içeren adımları belirtin.

2Zaman çizelgesi oluşturun

Ana hedefe ulaşmak için gereken alt görevleri açıklayan bir baştan sona zaman çizelgesi oluşturun.Bu süreci modelleyin ve modele bağlı kalın.Aday ile mülakatınızda kritik cevapları oluşturduğunuz model perspektifinde almaya çalışın.

3 Geniş içerikli iş ilanları hazırlamayın

İlan içeriğinde görev tanımlarına çok fazla değinmeyin. Görev ile alakalı bir kaç zorluğu vurgulayın. Görev tanımı ile alakalı kritik içerikleri mülakat esnasında sorgulayınç

4Şirketinizi çok fazla öne çıkarmayın

Şirketinizin ne kadar harika ve mükemmel olduğunu açıklayan genel bir  metin eklemeyin. Şirketten ziyade pozisyon için istekli  ve yetkin adayları hedefleyin.

5Senaryo isteyin

Titiz bir özgeçmiş incelemesi yaptıktan sonra uygun gördüğünüz adayları görüşmeye çağırın. İş ile alakalı büyük bir zorluğu ve bu zorluk sonrasın hedeflenen noktayı tarif edin.  Ardından kişinin projeyi nasıl başlattığı, yönettiği ve tamamladığı konusunda size adım adım anlatmasını isteyin..

6Test - Tekrar

Örnek senaryonuzun ölçülebilir ve karşılaştırma yapmaya imkan verdiğine emin olduktan sonra diğer adaylar ile olan görüşmelerinizde tekrarlayın. Tüm adayların  senaryolarını karşılaştırın.

7Yetkinlikleri puanlayın

Karşılaştırma sonucunda doğru kişi olduğunu düşündüğünüz adaylar için yetenek ve yetkinlik kartları oluşturun. Bu puanlama neticesinde aday sayısını en düşük rakama indirgeyin.

8İş teklifi sunun

Puanlama neticesinde en motive olmuş kişiye iş teklifinde bulunun. Teklifi sunmadan önce feragat testi yapın. Örneğin bu iş için özel bir hak var ise bu hak olmadan teklifi sunun ve işi ne kadar isteyip istemediğini ölçün. Aday kabul eder ve evet der ise nedenini sorgulayın. Genel ve belirsiz bir cevap ise iş teklifi sunmayın. Alacağınız iyi bir cevap işi ne kadar isteyip istemediğine ışık tutacaktır. Teklifiniz adil ve rekabetçi olduğu sürece aday iş teklifini kabul edecektir.

9Son kontrol

Kişi başlamadan önce, işin zorluklarını gözden geçirmek ve planlama sürecini ayrıntılı olarak başlatmak için onunla en az bir veya iki kez görüştüğünüzden emin olun.

10İşe alım ve Takip

İşe alım süreci sırasında, iş beklentilerinin tam olarak anlaşılması için performans hedeflerini ve zaman çizelgesini ayrıntılı olarak inceleyin ve netleştirin. Yıl boyunca kişiyi zaman çizelgesine göre yönetin.